добре дошли в моя туристически уеб сайт
info-tourism.alle.bg

Съвременни предизвикателства, заплахи, тенденции

Съвременни предизвикателства, заплахи, тенденции

През последните десетилетия интернет и по-общо киберпространството оказва все по-голямо значение върху нашата икономика и на практика върху всички сфери на нашето общество. Наличието на сигурен интернет е важна предпоставка и за създаването на надеждна среда за глобална търговия с услуги. Нашето ежедневие, социалните взаимодействия и икономиките ни зависят от безупречната работа на информационните и комуникационните технологии. Наличието на едно отворено и свободно киберпространство даде тласък на политическото и социалното приобщаване в световен мащаб, то премахна бариерите между държави, общности и граждани, възможността за свободна комуникация в него предостави свобода за взаимодействие и обмен на информация и идеи в световен мащаб, предостави форум за свободно изразяване на мнения и упражняване на основните права и подкрепи хората в стремежа им за демократични и по-справедливи общества.

Информационните и комуникационни технологии (ИКТ) се превърнаха в гръбнак на нашия икономически живот и са ресурс с критично значение за всички икономически сектори. Сега те са в основата на сложните системи, които поддържат функционирането на нашите икономики в ключови сектори като финансите, здравеопазването, енергетиката и транспорта; същевременно много бизнес модели са изградени върху непрекъснатостта на достъпа до интернет и безупречното функциониране на информационните системи.

Някои от тези основаващи се на ИКТ системи, услуги, мрежи и инфраструктури формират жизнено важна част от европейската икономика и общество, като или предоставят съществени продукти и услуги, или представляват основната платформа за други критични инфраструктури. Те се считат обикновено за критични информационни инфраструктури (КИИ) тъй като тяхното разстройване или разрушаване би могло да окаже сериозно въздействие върху жизнено важни обществени функции. Днес ние повече от всякога зависим

от информационната и комуникационна инфраструктура за управлението на нашето общество, извършване на стопанска дейност и упражняване на правата и свободите си като граждани. Тя е важна предпоставка и за създаването на надеждна среда за глобална търговия с услуги.

Информационните системи обаче могат да бъдат засегнати от инциденти по отношение на сигурността, например човешки грешки, природни явления, технически повреди или злонамерени атаки. Тези инциденти стават все по-мащабни, по-чести и по-сложни. От проведената от Европейската комисия обществена онлайн консултация „Подобряване на мрежовата и информационната сигурност в ЕС“ става ясно, че през изминалата година 57 % от участниците са имали случаи на инциденти във връзка със сигурността на информационните системи, които са се отразили сериозно на техните дейности. Липсата на мрежова и информационна сигурност може да компрометира основни услуги, които зависят от целостта на мрежовите и информационните системи. Това от своя страна може да стане причина за спиране на стопански дейности, да доведе до значителни финансови загуби за икономиката на ЕС и да се отрази отрицателно на благосъстоянието на обществото.

Като комуникационен инструмент без граници цифровите информационни системи и най-вече интернет са взаимосвързани в различни държави и играят основна роля за улесняването на трансграничното движение на стоки, услуги и хора. Значителните нарушения в дейността на тези системи в една държава могат да засегнат и други държави, както и международната общност като цяло. Затова устойчивостта и стабилността на мрежите и информационните системи е от основно значение за завършването на цифровия единен пазар и за безпроблемното функциониране на вътрешния пазар. Вероятността и честотата на инцидентите и неспособността да се гарантира ефикасна защита вредят и на обществено доверие в мрежовите и информационните услуги. Проведеното през 2012 г. изследване на Евробарометър показва, че 38 % от ползвателите на интернет в ЕС имат притеснения относно сигурността на плащанията онлайн и са променили поведението си поради притеснения във връзка със сигурността - 18 % са по-малко склонни да пазаруват онлайн, а 15 % са по-малко склонни да използват услуги за интернет банкиране.

Следните факти илюстрират състоянието на киберсигурността днес:

Всеки ден циркулират около 150 000 компютърни вируса и 148 000 компютъра биват компрометирани.

Немалък дял от инцидентите в киберпространството са причинени от киберпрестъпността; Symantec счита, че жертвите на киберпрестъпленията в световен мащаб губят около 290 млрд. евро всяка година, докато според проучване на McAfee приходите за киберпрестъпността са 750 млрд. евро годишно.

Според Световния икономически форум има 10-процентна вероятност от значителен срив на критична информационна инфраструктура през следващото десетилетие, което би могло да нанесе щети от 250 млрд. щатски долара.

Междувременно, данните на Евростат показват, че от януари 2012 г. само 26 % от предприятията в ЕС са имали официално определена политика за защита на ИКТ.

Инцидентите в областта на киберсигурността стават все по-чести, по-значителни и по-комплексни и за тях няма граници. Тези инциденти могат да причинят значителни щети на безопасността и на икономиката.

Неслучайно проблемите на сигурността в киберпространството напоследък заемат съществено място в дневните редове на регионални и глобални форуми. Лидерите на водещи организации и държави от цял свят обръщат все по-сериозно внимание на заплахата от това важни обществени, политически и икономически проекти да бъдат компроментирани поради инциденти или преднамерени атаки срещу сигурността или интегритета на развиващите ги мрежови и информационни системи.


Сподели
Изпрати
В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.